Niezwykle istotne wyposażenie sali konferencyjnej, to oczywiście nic innego jak elementy systemu audiowizualnego. Właściwie po co w czasie konferencji stosowane są systemy audiowizualne? Najważniejsze jest to, aby dążyć do zwiększenia percepcji uczestników szkoleń. Niegdyś samo słuchanie nieatrakcyjnych wykładów powodowało to, że uczestnicy szkolenia czy wykładu nie potrafili się skupić. W dzisiejszych czasach stosowanie wielkoformatowych obrazów sprawia, że konferencje i tego typu wydarzenia są coraz bardziej atrakcyjne. Wiele badań pokazuje też, że wprowadzenie tego rodzaju systemów zwiększyło przyswajalność informacji aż o 70%! A to oznacza, że pokazywanie slajdów, filmów itp. elementów sprawia, że konferencje są po prostu o wiele bardziej atrakcyjne dla słuchaczy.
Z czego więc składa się system audiowizualny? Przede wszystkim chodzi o wprowadzenie kilku podsystemów. Głównie – system prezentacji pisma oraz obrazu, system centralnego sterowania wyposażeniem audiowizualnym, jak również te, o których już pisaliśmy - system zaciemnienia oraz sterowania oświetleniem, system nagłośnienia sali, system zaciemnienia i sterowania oświetleniem oraz system tłumaczeń językowych. Najważniejsze systemy to dwa pierwsze. One są niezbędne w kwestii wyposażenia konferencji. Pozostałe systemy także mają znaczenie – dzięki nim cała konferencja jest o wiele bardziej efektywna i „znośna” dla uczestników.
Najważniejszy z systemów, a więc system prezentacji pisma i obrazu to głównie takie urządzenia jak projektor multimedialny (najczęściej montowany pod sufitem sali na odpowiednim uchwycie), ekrany instalacyjne przeznaczone do stałych instalacji, tradycyjne tablice oraz tak zwane tablice interaktywne. Tablica interaktywna daje możliwość przenoszenia pisma do komputera w trybie rzeczywiście i prezentowanie tego na dużym ekranie projekcyjnym.
Istotnym punktem wyposażenia sali konferencyjnej jest system centralnego sterowania. Stosowany jest z bardzo prostego powodu. Chodzi głównie o zminimalizowanie liczby czynności, które są niezbędne do uruchomienia systemu audiowizualnego. Centralne sterowanie używane dzisiaj w salach konferencyjnych pozwala na sterowanie oświetleniem, ekranami rozwijanymi, roletami okiennymi, rzutnikami, wideoprojektorem czy różnego rodzaju urządzeniami fonicznymi. System centralnego sterowania opiera się na stosowaniu panelu dotykowego, który wyglądem przypomina palmtopa. Panel ten posiada odpowiednio zaprogramowane funkcje, które pozwalają na realizowanie konkretnych czynności. Dzięki temu już przyciśnięcie jednego z przycisków powoduje opuszczenie ekranu czy na przykład przyciemnienie światła.
W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie mają konferencje na odległość. Obecnie łatwo dostępny sprzęt elektroniczny pozwala na prowadzenie tego typu konferencji. Istnieje możliwość dokonywania transmisji sygnałów dźwiękowych oraz obrazu do innych sal konferencyjnych, które mogą znajdować się nawet bardzo daleko.
Obecnie sale konferencyjne wyposażane są bardzo różnorodnie i co najważniejsze – nowocześnie. Regularnie wprowadzane są nowe i jeszcze bardziej profesjonalne rozwiązania. A dzięki nim konferencje zorganizowane są jeszcze lepiej i jeszcze bardziej fachowo. A przecież właśnie to jest najbardziej istotne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz